Slavoj Žižek’ten Dünyayı Anlamlandırmanızı Sağlayacak 11 Film izle

Slavoj Žižek’ten Dünyayı Anlamlandırmanızı Sağlayacak 11 Film başlıklı içerik en yüksek kalitesi ile sizlere dizifragman.com farkıyla sunulmuştur. Kendi gününde kendi saatinde sizlerle !
Sizden sonraki ziyaretçiler için lütfen yorum yapmayı unutmayın.

İçerik Detayları:

Slovenyali kültür eleştirmeni ve felsefeci Slavoj Žižek, bir parçası olduğumuz dünyayı en iyi şekilde anlamlandırmamızı sağlayabilecek, kendisinin de favorisi olan 11 filmi takipçileriyle paylaştı.

Sıkı bir sinema takipçisi olduğunu vurgulayan Žižek, film izlemeyi çok sevdiğini ifade etse de, sıkıcı bulduğu filmleri sardırarak izlediğini de itiraf etmekten geri duramamış!


İşte o 11 film:

1. Trouble in Paradise (1932)

Filmin kapitalizmin en iyi eleştirisi olduğunu söylemiş.

IMDb

2. Sweet Smell of Success (1957)

Žižek’e göre film, ABD medyasının yozlaşmışlığını tüm gerçekliğiyle yansıtıyor. 

IMDb

3. Picnic at Hanging Rock (1975)

Peter Weir filmlerine olan sevgisine parantez açıp, Tarkovski’nin Stalker’ının bir başka versiyonu olarak ele almış bu filmi.

IMDb

4. Le souffle au coeur (1971)

Le souffle au coeur, Kalp Mırıltısı anlamına geliyor. Žižek Filmin, Ensest kavramına eğilen önemli bir Fransız yapıtı olduğunu söylemiş. 

IMDb

5. Zert (1969)

‘Şaka’ anlamına gelen Zert, bir Çekoslovakya filmi, Milan Kundera’nın aynı isimli romanından uyarlama. Žižek’e göre Zert, Milan Kundera’nın tek iyi romanı. Bu yüzden filmi de başarılı. 

IMDb

6. Great Expectations (1946)

“Bu filmi neden mi seviyorum? Çünkü sıkı bir Dickens hayranıyım.” Film, Charles Dickens’ın aynı isimli romanından uyarlama. 

IMDb

7. Rosellini’nin Tarih Üçlemesi

İtalyan yönetmen Roberto Rosellini’nin tarih filmleri üçlemesi de listede yer hakkı kazanıyor. The Age of the Medici (1973), Cartesius (1974), Blaise Pascal (1972) filmleri, Žižek’e göre tarih filmciliğinde zirve noktalarından. 

IMDb

8. Gertrud (1964)

Danimarka’ya ve Danimarka’lı yönetmen Carl Theodor Dreyer’in bütün filmlerine oldukça özel bir ilgi duyduğunu söylemiş. Gertrud da bunlardan biri. 

IMDb

9. Y tu mamá también (2001)

Alfonso Cuaron’un yönettiği film, iki genç adam ve bir yetişkin kadının yol macerasını konu oluyor. Žižek yine de Alfonso Cuaron’un favori filmi olarak Children of Men’i (2006) göstermiş. 

IMDb

10. The Ice Storm (1997)

“Bu filmin bende kişisel bir olayı var. Senaristi James Schamus filmi yazarken benim bir kitabımı okuduğunu ve büyük ölçüde ondan etkilendiğini bana söylemişti. Yani sebep bu. Yine de bundan bağımsız olarak da filmi beğendim.”

IMDb

11. Antichrist (2009)

“Bu filmi seviyorum çünkü Lars von Trier hayranıyım. Yani bu filmi seviyor olmam bir vazife gibi.” 

IMDb

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: