Hollywood’dan Uyarlanmış Olsa da “Özgün Kopya” Niteliğinde Olan 11 Yeşilçam Filmi izle

Hollywood’dan Uyarlanmış Olsa da “Özgün Kopya” Niteliğinde Olan 11 Yeşilçam Filmi başlıklı fragmanın bölüm videosu en yüksek kalitesi ile sizlere dizifragman.com farkıyla sunulmuştur. Kendi gününde kendi saatinde sizlerle !
Fragman Detayları:

1960-1970’li yıllarda Türk Sineması binlerce film üretti. Çoğu film; köyden şehre gelen aile, zengin kız – fakir oğlanın aşkı gibi hikayeleri konu alsa da o dönemde çoğu evde televizyon olmadığından Türk sinemasına artan bir talep vardı. Bir de Türkiye’de telif hakkı pek işlenebilir olmadığından yurt dışındaki yapımlar uyarlanmaya başlandı. Amerikan, Hint, Avrupa Sineması filmleri tekrar tekrar kopyalanıyordu. Yapımcılar bazen filmleri değiştirerek, bazen sahne sahne çekerek, bazen paraları olmadığından daha da ileri gidip bu fimlerin müziklerini, ses kayıtlarını ve özel efektlerini alarak kendi filmlerine ekliyorlardı.

Bu dönemde çekilen ve bize kopya kültürünün yaratıcılıkla olan ilişkisini düşündüren bu filmleri şimdilerde keyifle hatırlıyoruz.

İşte; Yabancı Bir Yapımdan Kopyalanan ama Türk Sineması’na Bambaşka Bir Tat Katan 11 Yeşilçam Filmi:

1. Derbeder (1977) – Wuthering Heights (1939)

Derbeder (1977) - Wuthering Heights (1939)
Derbeder (1977) - Wuthering Heights (1939)

Yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı Derbeder filmi; Ağa kızı İpek ’le, fakir ırgat Ferdi ’nin aşkını konu alır. Yoksulken İpek ile bir araya gelemeyeceğini anlayan Ferdi, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a doğru yola çıkacaktır.

İlginç olan ise, Türkiye’deki köy yaşamını konu eden ve ağa-ırgatlık sistemine değinen bu yapımın; Emily Brontë’un Uğultulu Tepeler adlı romanıyla aynı adı taşıyan 1939 yapımı “Wuthering Heights” filminin uyarlaması olmasıdır. William Wyler tarafından usta bir şekilde çekilen ve şimdilerde klasik olarak gördüğümüz pek çok tekniğin ilk kez kullanılmasını sağlayan filmin baş kahramanı yoksul Heatcliff, bir anda karşımıza köylü ırgat Ferdi olarak çıkmayı başarmıştır…

2. İstanbul Tatili (1968) – Roma Tatili (1953)

İstanbul Tatili (1968) - Roma Tatili (1953)
İstanbul Tatili (1968) - Roma Tatili (1953)

Katras Sultanı El Haşim ’in kızı prenses Nilgün’ün (Filiz Akın) İstanbul’a tatile gelmesi ve korumalarından kaçarak bir foto muhabir olan Ali (Kartal Tibet) ile tanışmasını konu alan yönetmenliğini Türker İnanoğlu’nun yaptığı 1968 yapımı film çekildiği dönemde oldukça popüler olmuş ve izlenmiştir.

Ama İstanbul Tatili, adından da anlaşılacağı gibi başrollerinde Audrey Hepburn ve Gregory Peck’in’in oynadıkları Roma Tatili filminin uyarlamasıdır. Üstelik bu film ilk uyarlama da değil, başrolünde Fikret Hakan’ın oynadığı “İstanbul’da Aşk Başkadır” adlı filmden sonraki ikinci uyarlamadır.

3. Fıstık Gibi Maşallah (1964) – Some Like it Hot (1959)

Fıstık Gibi Maşallah (1964) - Some Like it Hot (1959)
Fıstık Gibi Maşallah (1964) - Some Like it Hot (1959)

Fıstık Gibi Maşallah (1964) , bir gece kulübünde komedyenlik yaparak para kazanan Naci (İzzet Günay) ile Fikret’in (Sadri Alışık) bir gün paralarını alamaması sonucu çıkan olaylarla başlarının derde girmesini ve daha sonra kadın kılığına girerek bir gemide müzisyenlik yapmalarını, burada da Gülten (Türkan Şoray) ile tanışmalarını konu alır.

Televizyonda çokça tekrar yayınlarına denk geldiğimiz bu komedi, başrollerinde Marilyn Monroe, Tony Curtis ve Jack Lemmon’un oynadığı Bazıları Sıcak Sever adlı filmin uyarlamasıdır. 2000 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi Amerikan komedi filmi seçilen bu yapımın, Fıstık Gibi Maşallah’tan başka Türk Sineması’nda iki uyarlaması daha yapılmıştır.

4. Şeytan Tırnağı (1972) – Tom Braks

Şeytan Tırnağı (1972) - Tom Braks
Şeytan Tırnağı (1972) - Tom Braks

İstemi Betil namı diğer Laz Ziya’nın başrolünde oynadığı film, ünlü çizgi roman Tom Braks’in adını taşıyor. Ancak filmin yerelleştirilen vahşi batı havası ve kıyafetleri dışında çizgi romanla pek alakası yok. 

Yine de, eğlenceli sahneleri ve farklı yaklaşımıyla Şeytan Tırnağı, izlenesi uyarlamalardan biri. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: